Fobi Nedir? Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Fobi Nedir? Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok kişinin günlük yaşam içerisinde kaygıları ve korkuları vardır. Bunlar belli deneyimler sonucu ortaya çıkar ve zihinde yer edinirler. Ancak bazı korkular olması gerekenin çok üstündedir ve günlük yaşantının akışını olumsuz etkileyebilecek güce sahiptir. Bu durum fobi nedir sorusuna verilecek kısa bir açıklamadır.

Fobilere genel olarak bakıldığında kaynaklarının belirsiz olduğu anlaşılmaktadır. Yani pek çok kimse sahip olduğu fobiye, neden sahip olduğunun tam olarak ayırdında değildir. Çok zararsız bir durum, eşya ya da hayvan bile, bu kaynak olabilir.

Freud’a göre fobilerin kaynağı bilinçaltında var olan birtakım çözümlenmemiş çelişkilerdir. Bu çelişkiler çözümlenmedikçe fobilerin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Eğer fobi ortadan kaldırılsa dahi çelişki çözümlenmediği için bu kalıcı olmayacaktır. Kişi kendisine bir başka fobi bulacaktır. Fobi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra fobi çeşitlerine giriş yapabiliriz.

 

 

Fobi Çeşitleri

Fobi çeşitleri kabaca, basit fobiler ve kompleks fobiler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Basit fobilerin kaynağı genellikle net bir şekilde belirlenmiştir. Burada kaynak tek bir nesne ya da durumdan gelir. Ancak kompleks fobiler bir değil birden çok boyuta sahiptir. Yani sebebi tam olarak bilinememekte ve belirlenememektedir.

Basit fobiler; fare, yılan gibi tek kaynaklı fobilerdir. Anlaşılması kolaydır.

Kompleks fobiler ise; sırada bekleme, kalabalık alanlarda bulunma, evde yalnız bulunma gibi kaynağı açık bir şekilde gösterilebilecek fobiler değildirler. Genellikle hangi dönemde ve neye bağlı olarak ortaya çıktığı tam olarak bilinememektedir.

Kişiler fobilerinin sebebini doğru bir şekilde anlayabilmeleri ve onlardan kurtulabilmeleri için mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Bazı fobiler kişinin kendi başına çözümleyebileceğinden çok daha ileri seviyededirler.

 

(Toplam 138 ziyaret, bugün 1 ziyaret)

Bir yanıt yazın

*