Kaygı Bozukluğundan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Kaygı Bozukluğundan Kurtulmak İçin 5 Öneri

Kaygı bozukluğu adı verilen hadise, olağandan fazla korku, endişe hissetme durumudur. Bahsedilen bu duygular bağlamında verilen tepkiler psikolojinin inceleme alanıdır. Bu nedenle kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır. Kaygı bozukluğundan kurtulmak için 5 öneri bu yazımızın konusunu oluşturacaktır.

Kaygı bozukluğuna bağlı olarak çeşitli fiziksel tepkiler de gözlenmektedir. Gereğinden fazla nabız, hızlı nefes alıp vermek, tansiyonun fazlaca düşmesi ve yükselmesi, bağırsak ve mide de olağan dışı hareketlilik gibi hayat kalitenizi düşürecek fizyolojik belirtiler görülmektedir. Bu tepkiler kaygı bozukluğuna bağlı en çok görülen tepkilerdir.

Verilere göre, dünya üzerinde her on kişiden ikisinde görülebilen bu rahatsızlık, psikoterapi ile düzelebiliyor. Psikoterapi tedavisinin yanı sıra, ek olarak yapılabilecek uygulamalar da bu süreci hızlandırabilir. Peki, Kaygı Bozukluğunu Azaltacak Şeyler Nelerdir? Biraz sonraki 5 önerimizde bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

Kaygı Bozukluğundan Kurtulmak için 5 Öneri

Alternatif Uygulama

1) MEDİTASYON

Beyniniz üzerinde bir hakimiyet kurarak, gevşeme ve öfke kontrolü gibi hadiseleri etkiniz altına alabilir, bu tarz hadiselerin gerçekleşme oranını azaltabilirsiniz. Bu yöntemde doğru nefes teknikleri kullanılarak, panik konusunda olan problemler de çözülebilir.

2) YOGA

Bu uygulamada hem zihni hem de beyni aynı anda çalıştırmanız gereklidir. Yoga sayesinde kaygı bozukluğu rahatsızlığınız da % 30 civarında bir azalma görüldüğü ileri sürülmektedir.

3) YAZI YAZMAK

Bu uygulamada günlük tutmanız gerekmektedir. Veya herhangi bir ajandaya çeşitli notlar almanız gerekir. Nerede, hangi koşulda, ne zaman, ne tür tepkiler verdiğinizi not alarak kendinizi tanımalısınız. Tuttuğunuz bu veriler ışığında kendinizde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Çünkü artık kendinizin farkına vardınız. Farkındalık ise sorunların çözümü için ilk adım olacaktır.

4) KÜÇÜK HEDEFLER

En çok panik bozukluklarında fayda sağlayan bu yöntem ile yapmaktan korktuğunuz şeyleri küçük hedeflere bölerek yapabilirsiniz. Örneğin, kapalı alana giremiyorsanız ve metroya binmekten korkuyorsanız, öncelikle kendinize 1 durak hedefi koymalısınız. 1 durak gittikten sonra bu hedefi daha da genişletip sonuca varabilirsiniz.

5) HOBİ EDİNMEK

Her gün tekrarladığınız şeyler sizleri sıradan hissettirir. Günlük yaptığınız ritüeller dışında yeni hobiler edinmelisiniz. Çünkü, hobi edindiğiniz süreç boyunca kendinizi farklı hissetmeye başlayacaksınız hem de farklı insanlarla tanışmış olacaksınız. Bir şeylerle uğraşmanız, size kaygılarınızı unutturacaktır. Hayata daha pozitif bakmanızı sağlayacaktır.

(Toplam 83 ziyaret, bugün 1 ziyaret)

Bir yanıt yazın

*