Kitap tanıtımı: Psikososyal Analiz. Popüler Kültür, Medyatik İnsanlar, Psikiyatr Dr. Ahmet Koyuncu

Kitap tanıtımı: Psikososyal Analiz. Popüler Kültür, Medyatik İnsanlar, Psikiyatr Dr. Ahmet Koyuncu

Günümüzde sosyal bilimlere disiplinler arası bakmak şarttır. Zira insanı merkeze alan bu bilim dalları çoğu zaman kesişmektedir. Psikoloji, sosyoloji, antropoloji, ekonomi, iletişim, siyaset bilimi ve elbette tıp bu çoklu bakış gereğinin tam da merkezindedir.

Türk toplumunda, önemli etkilerde bulunmuş karakterler vardır. İlkin rahmetli Kemal Sunal’ın Şaban’ı, sonraları Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik’i, Cem Yılmaz’ın Arif’i ve Metin Akpınar’ın Abuzer Kadayıf’ı bir çırpıda aklımıza gelir.

Peki Hülya Avşar, Acun Ilıcalı, Nihat Doğan, Müslüm Gürses, Türkan Şoray, Nagehan Alçı, Celal Şengör, İlber Ortaylı toplumumuzda nelere karşılık gelir ya da ne ifade eder?

Psikiyatr Dr. Ahmet Koyuncu, saygın bir bilim insanı. Çok sayıda uluslararası dergide yayınlanan çeşitli araştırmalara imza atmış durumda. Hatta yine yüksek itibarlı çeşitli bilimsel dergilerde hakemlik yapmakta. Dünya’da en önemli kabul edilen Psikiyatri Dergisi “Journal of Moleculer Psychiatry”de dahi hakemlik yapan ülkemizden tek bilim insanı. Aslında bu bize Dr. Ahmet Koyuncu’nun Dünya’da Türkiye’den daha fazla tanındığını göstermektedir. Ahmet hocanın, Prof. Dr. Raşit Tükel’in parlak öğrencilerinden biri olduğunu öğrenmek bu başarılı sonuçların anlaşılır hale gelmesini kolaylaştırıyor elbette.

Dünya’da saygın bir Türk bilim insanı olarak tanınan Dr. Ahmet Koyuncu’yu  tanımanın en kestirme yolu, onun yayınlarını takip etmektir elbette. Neyse ki Dr. Ahmet Koyuncu, bilimsel etikten zerre ödün vermeden, doğrudan doğruya halka yönelik çok sayıda kitabın da yazarıdır.

Dr. Ahmet Koyuncu, “Psikososyal Analiz. Popüler Kültür, Medyatik İnsanlar” adlı kitabında, Psikiyatri alanında çalışan bir bilim insanı olarak sosyolojik saptamalarda bulunmuştur ki, ortaya sosyal psikiyatrik harika bir kitap çıkmıştır.

(Toplam 168 ziyaret, bugün 1 ziyaret)

Bir yanıt yazın

*